Podobne ako ľudské telo potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu aj náš počítač. Všetci vieme aké nepríjemné môže byť keď je náš organizmus oslabený a následne podľahne chorobe. Správnou prevenciou ako napríklad pravidelným cvičením a dopĺňaním vitamínov však môžeme chorobám predísť. V prípade našich technických pomocníkov to je rovnaké.
Poriadok
Základ a minimum ktoré môžeme pre náš počítač spraviť je udržiavať v ňom poriadok. Počítač vykonáva veľké množstvo operácií ktoré bežia na pozadí a my si to nemusíme ani uvedomovať. Po čase sa dá pozorovať spomalenie. Zapínanie trvá dlhšie ako na začiatku, programy sa spúšťajú taktiež menej svižne. Často býva tento jav spôsobený tým, že máme v našom počítači presnejšie na našom disku ,,neporiadok“. Najčastejšie je to možné pozorovať pri laptopoch ktoré majú na rozdiel od stolných počítačov smolu na nedostatok konštrukčného priestoru. Tým pádom používajú iba jeden pevný disk. Táto súčiastka sa dá nazvať dušou a zároveň mozgom nášho prístroja. Obsahuje všetko čo na našej obrazovke vidíme počnúc operačným systémom cez programy ktoré dennodenne využívame po všetky dáta ktoré na ňom skladujeme. Ak je disk príliš zahltený, vykonáva oveľa väčšie množstvo operácií ktoré môžu mať za následok pocit spomalenia. Ak vlastníme laptop je potrebné si rozmyslieť či potrebujeme mať napríklad svoju zbierku filmov a fotografií uloženú v počítači. Vhodným riešením je skladovať tento druh dát napríklad na prenosnom externom dátovom úložisku alebo využiť cloudovú službu. Takéto dáta predstavujú totiž zbytočný balast a voľné miesto vieme využiť oveľa lepšie. Taktiež v prípade zlyhania disku o tieto dáta neprídeme. Zálohovanie je alfou a omegou záchrany našich dát a malo by sa stať pravidelnou rutinou.
Čo však naše programy? Nainštalovaný program si predsa na disk uložiť nevieme. Toto tvrdenie nie je tak úplne pravdivé.
V dnešnej dobe je možné niektoré programy nainštalovať aj na externý disk ten však musíme zapojiť do počítača vždy keď chceme program využívať. Taktiež daný program môžeme využívať iba na počítači na ktorom sme ho inštalovali. Toto riešenie môže byť ale trochu nepraktické pretože musíme stále nosiť našu externú diskovú jednotku so sebou.
Je potrebné zvážiť ktoré programy využívame a ktoré nie a ponechať nainštalované iba také ktoré sú pre nás potrebné. Veľké množstvo programov vytvára dočasné súbory nazývané aj junk files (teda odpadové) ktoré zahlcujú operačnú pamäť. Tieto je vhodné raz za čas premazať. A toto premazanie je vhodné vykonávať pravidelne.
Pri inštalácii akéhokoľvek programu je tiež vhodné sledovať pozorne é políčka máme v procese zakliknuté. Rôzny softvér stiahnutý z internetu totiž často ponúkne už vopred odsúhlasenú inštaláciu ďalšieho nepotrebného a často škodlivého softvéru.
Veľa programov sa taktiež po nainštalovaní spúšťa automaticky po zapnutí počítača. Na jednu stranu sa to môže zdať pohodlné ak sa ale množstvo takýchto programov nakopí môže nášmu laptopu trvať skutočne dlho kým sa dostane do bodu kedy ho môžeme používať.
Nakoniec tu máme hlavný a základný program a tým je operačný systém ktorý by sa dal nazvať aj dušou nášho počítača. Je to systém ktorý nám umožňuje komunikáciu s naším strojom. Ako už bolo povedané systém sa inštaluje na náš pevný disk a prvou a základnou preventívnou operáciou ktorú by sme mali spraviť je vytvoriť pre náš operačný systém jeho základnú časť na disku. Ako ste už zrejme pochopili disk je možné rozdeliť na niekoľko častí tzv. partícií a prvá ktorú vytvoríme by mala byť tá na ktorej je nainštalovaný systém. Tým pádom sa náš systém nemusí radikálne spomaliť ani v prípade zahltenia disku.
Nuž a nakoniec. Poriadok je vhodné mať aj na našej pracovnej ploche. Pracovná plocha by nemala slúžiť ako miesto kam si ukladáme svoje dáta ale ako interaktívne miesto pre prácu. Čím viac je plocha ,,zaprataná“ tým horšie. Najoptimálnejšie riešenie je mať na ploche iba ikonku Počítača a Kôš. A nezabudnúť nato, že Koš je potrebné pravidelne vyprázdniť.
Čistota
Počítač nie je iba softvér ale predovšetkým kus techniky. Tá musí byť rovnako udržiavaná a čistená. Nikto z nás nežije v kompletne sterilnom prostredí a okolité vplyvy vedia počítaču ublížiť rovnako ako zákerné vírusy. Najzákernejším nepriateľom v tomto prípade je obyčajný prach. Ten sa nachádza všade okolo nás nech sa snažíme akokoľvek. Určite sa vám už stalo, že ste po dlhej dobe používania cítili ako sa váš laptop zahrieva. Náš hlavný procesor ale aj grafická karta sú pravdepodobne po disku najväčší pracanti ich výkon je ale podmienený postupným zahrievaním. Práve preto obsahujú naše počítače vetráky ktoré sa snažia tieto súčiastky ochladzovať. Postupom času sa však tieto zvyknú zanášať čím sa oslabuje ich schopnosť. V horúce letné dni je taktiež vhodné používať aj chladiace podložky ktoré vedia nášmu vetráku pomôcť.
Procesu chladenia napomáhajú taktiež termálne pasty ktoré sa aplikujú na súčiastky. Časom však zvyknú uschnúť a je potrebné ich vymeniť. V prípade, že máte váš laptop ešte v záruke je vhodné kontaktovať výrobcu ktorý by mal ponúkať servis vo forme vyčistenia vášho zariadenia. Ak by sme sa totiž rozhodli podobnú operáciu vykonať sami prichádzame o záruku. Ak sa jedná o staršie zariadenie vyhľadáme servis alebo sa o to môžeme pokúsiť aj sami. Je však potrebné čo to o danej téme vedieť keďže sa jedná o nie práve najjednoduchší proces.
Na záver
Správnou starostlivosťou môžeme dosiahnuť vysoký výkon a dlhoročnú službu. Či už ju vykonávame sami alebo to necháme na odborníka, prevenciu je potrebné vykonávať pravidelne. Inak nám pomôže iba dočasne. A prečo to tak je? Nato si už viete odpovedať snáď aj sami. Veď aj o svoje zdravie sa staráme pravidelným prísunom vitamínov a cvičením. Tak prečo nedopriať zdravé telo a ducha aj naším verným pomocníkom? Keď sa nám raz totiž pokazia môže byť už často neskoro.
Ak neviete ako takú prevenciu vykonať it Doktor vám s radosťou pomôže a poradí. 🙂 Stačí keď sa nám ozvete a zdôveríte so svojím problémom. Služba Preventívka TU