V našich predchádzajúcich blogoch sme sa zaoberali témou Linuxových operačných systémov. Povedali sme si o ich histórii a taktiež výhodách. Dnes si ukážeme, ako si taký systém nainštalovať.
Iste sa pýtate sami seba, či na niečo také nie je priskoro pre človeka, ktorý o tomto operačnom systéme doteraz nič poriadne nevedel. Práve preto si v tomto manuáli ukážeme inštaláciu distribúcie, ktorá vznikla pre užívateľov so zameraním Windows. Distribúcia Zorin OS 15 vznikla približne v rovnakom čase ako úspešná verzia Windows 7. Prvotný účel, pre ktorý vznikla, bol uľahčiť prechod užívateľov z Windows (ale aj macOS) na Linux. Vzhľad tohto operačného systému silne pripomína typický vzhľad Windowsu. Táto distribúcia ponúka hneď niekoľko verzií. Pomimo svojho hlavného produktu je pre nás zaujímavá verzia Zorin OS 15.1 Lite. Anglické slovíčko ,,Lite“ v jej názve totiž znamená, že sa jedná o hardvérovo nenáročnú verziu operačného systému vhodnú hlavne pre staršie stroje.
Poďme teda nato.
1.Stiahnutie Zorin OS 15
Prvým krokom, ktorý je potrebné spraviť, je samozrejme stiahnutie nášho nového operačného systému. Ten môžete nájsť na oficiálnej stránke Zorin OS. Aby sme vám to uľahčili, stačí ak kliknete na TENTO ODKAZ . Po presmerovaní na stánku je potrebné zvoliť si 64 alebo 32-bitovú verziu.
Ak neviete, ktorá verzia je pre vás ta správna, jednoducho skontrolujte akú verziu Windows máte v súčasnosti. Stačí, keď kliknete na Počítač a následne Vlastnosti systému.
2.Výroba bootovacieho USB
Inštalácia nového operačného systému si vyžaduje tzv. bootovací disk. Čistý počítač bez operačného systému potrebuje totiž nový systém odniekiaľ načítať (nabootovať). V stave počítača bez systému je však prístup k jeho pamäti nemožný a presne preto využívame bootovací disk. V prípade malého systému akým je Zorin OS 15 postačí aj menšie USB s veľkosťou 4GB. Naše USB musí byť prázdne, teda nesmie obsahovať žiadne dáta. Vhodnou voľbou je aj naformátovanie vášho USB.
Keď máme naše prázdne USB prichystané, stiahneme si kliknutím na Download na TOMTO ODKAZE tool, ktorý spraví z nášho USB bootovací disk.
Stiahnutý súbor otvoríme dvojklikom ľavého tlačidla na myške alebo kliknutím pravého tlačidla, čo otvorí menu kde vyberieme možnosť ,,Spustiť ako správca“.
V tomto momente je potrebné mať prichystané čisté USB a verziu operačného systému, ktorý chceme na dané USB uložiť.
Klikneme na možnosť ,,Select Image“ a vyberieme náš operačný systém, ktorý sme si stiahli v prvom kroku.
Na nasledujúcej obrazovke už iba klikneme na možnosť ,,Flash!“.
Proces je automatický a nám neostáva nič iné iba čakať.
Keď sa nám ukáže nasledujúca obrazovka, proces je dokončený a program zavrieme jednoducho kliknutím na X v pravom hornom rohu.
3.Inštalácia
Keď teda máme prichystané naše USB, ostáva nám už iba pripraviť náš počítač. Ak obsahuje dáta, o ktoré nechceme prísť (fotky, dokumenty a podobne) je potrebné tieto zálohovať na externý disk. Pri inštalácii totiž dôjde k ich vymazaniu!
Prvý krok je vypnutie počítača, ktorý chceme preinštalovať. Vložíme doň bootovacie USB.
Počítač zapneme. Je však dôležité byť pripravený na vstup do systému BIOS, čo je základný systém pre ovládanie počítača. Do BIOS-u sa je potrebné dostať ešte predtým ako sa spustí Windows. Vstup do BIOS-u nie je univerzálny a môže sa líšiť, vo väčšine prípadov je však potrebné stláčať niekoľkokrát za sebou klávesu F2 alebo ESC okamžite po zapnutí stroja.
Ak sme boli úspešní, mali by sme na obrazovke počítača vidieť niečo podobné ako na nasledujúcom obrázku:
Keďže BIOS nie je univerzálny systém, ale líši sa na základe výrobcu počítača, vaša obrazovka sa môže líšiť, informácie by však mali byť rovnaké.
Prvá možnosť ukazuje pevný disk počítača so súčasným systémom.
Druhá možnosť je disková jednotka (CD alebo DVD-ROM).
Tretia možnosť je naše už pripravené bootovacie USB. My si teda vyberieme túto a potvrdíme ju stlačením klávesy Enter.
Následne sa nám systém nabootuje a my už v tomto momente môžeme vidieť ako vyzerá nový operačný systém. Ako môžeme vidieť, na prvý pohľad sa jedná o systém veľmi podobný Windows-u. V tomto momente je dobré si systém prehliadnuť a rozhodnúť sa, či skutočne chceme našu inštaláciu. Windows totiž ešte nie je z nášho disku zmazaný. Ak sa rozhodneme, že o tento systém nestojíme, jednoducho v ľavom spodnom rohu vyberieme možnosť vypnúť počítač a vybrať bootovacie USB. Pri nasledujúcom zapnutí sa nám znovu načíta náš pôvodný Windows.
V prípade, že sme pevne rozhodnutí v inštalácii pokračovať, klikneme na ikonku ,,Install Zorin OS 15″, ktorú vidíme na ploche.
V nasledujúcom okne si vyberieme jazyk, v ktorom bude náš systém s nami komunikovať. Prednastaveným jazykom je, samozrejme Angličtina, no našinca určite poteší aj Slovenská lokalizácia. Vyberieme si teda jazyk, ktorý chceme. V našom prípade to bude Slovenčina. Jazyk je samozrejme po inštalácii možné zmeniť. Klikneme na tlačidlo ,,Pokračovať“
V ďalšom kroku je potrebné vybrať rozloženie našej klávesnice. Je potrebné dávať pozor. Štandard slovenských klávesníc je QWERTZ (podľa prvých 6tich písmen v najvyššom rade). Pri Linuxových distribúciách je ale štandardom rozloženie QWERTY. V ľavom okne teda vyberieme ,,Slovenské“ rozloženie klávesnice a následne v pravom ,,Slovenské-Slovenské (rozšírené opačné lomítko)“. V našom obrázku zvýraznené žltou farbou.
Nasledujúci krok predstavuje pripojenie k Wifi. Ak váš počítač pripojíte už teraz, pri inštalácii vám budú automaticky stiahnuté najaktuálnejšie aktualizácie, ovládače a podobne. V takom prípade jednoducho vyberte svoju sieť a zadajte po vyzvaní heslo. Ak sa chcete pripojiť neskôr, jednoducho vyberte možnosť ,,Nechcem sa teraz pripojiť pomocou wifi siete“.
Ďalšia obrazovka sa nás pýta na stiahnutie aktualizácií a ovládačov potrebných pre fungovanie nášho notebooku (ako napr. Wifi alebo klávesnica). Najoptimálnejšie je obe tieto možnosti zakliknúť, aby sme mali najaktuálnejšiu verziu nového systému. Posledná možnosť pomáha vývojárom tohto systému zistiť počet používateľov. Ak nechcete aby vývojári vedel, že používate jeho OS zakliknite aj túto možnosť.
Konečne sa dostávame k výberu samotnej inštalácie. Väčšinu bežných užívateľov budú zaujímať hlavne prvé dve možnosti. Hneď prvá možnosť ponúka nainštalovať Zorin popri vašom súčasnom systéme. V takom prípade neprídete o žiadne dáta, ktoré sa vo vašom PC nachádzajú Pri každom zapnutí bude potrebné zvoliť, ktorý systém chcete používať. V prípade tejto možnosti je však potrebné rátať s tým, že náš disk má obmedzenú kapacitu, ktorá sa po nainštalovaní druhého systému ešte zmenší. V prípade starých počítačov sa viac oplatí druhá možnosť. Tá vám odstráni všetky dáta (preto je potrebné spraviť ešte na začiatku procesu zálohu!) aj systém, a nainštaluje čistú novú verziu Zorin-u. My sme sa rozhodli práve pre túto možnosť.
Predposledné okno predstavuje výber časovej zóny. Zvolíme si našu (v prípade SR je najlepšie napísať možnosť ,,Bratislava“) alebo na obrázku manuálne vybrať našu časovú zónu.
Posledné okno nám ponúka možnosti pomenovania počítača a vytvorenie používateľa. Používateľa môžeme chrániť heslom, ktoré bude potrebné zadávať pri každom prihlásení. Táto možnosť však nie je vyžadovaná. Pre väčšiu bezpečnosť vášho zariadenia sa ale odporúča si heslo vytvoriť.
Po tom, ako si vytvoríme používateľa a klikneme na ,,Pokračovať“ sa spustí samotná inštalácia. Proces môže trvať istý čas (záleží od výkonu vášho hardvéru a rýchlosti pripojenia), naša inštalácia trvala približne 20 minút. Proces je automatický a z našej strany nie je potrebné spraviť nič.
Po dokončení inštalácie je potrebné počítač už iba reštartovať. Pri nasledujúcom zapnutí sa nám načíta náš nový systém.
V tomto momente sa vám podarilo úspešne preinštalovať si svoj operačný systém a zaradiť sa ku komunite predstavujúcej niečo iba vyše percento z celkového množstva používateľov operačných systémov! Ak ste týmto vdýchli nový život starému počítaču, nechajte sa príjemne prekvapiť rýchlosťou a ľahkosťou, ktorú vám tento systém ponúka. Nám iba ostáva pogratulovať vám k perfektnému výkonu!