Je viac ako pravdepodobné, že ste sa už pri používaní vášho počítača stretli s varovaním, ktoré vás žiadalo o aktualizáciu ovládačov. Čo to ale ten ovládač vlastne je?
Vysvetlenie pojmu
Ovládač, alebo po anglicky driver (čítaj drajver), je malý program, ktorý väčšina užívateľov ani len nevníma, no je dôležitou funkčnou súčasťou našich technických pomocníkov.
K čomu je tento program potrebný? Každý počítač, či už je to laptop alebo klasický stolný počítač, sa skladá z pevných súčiastok, tzv. hardvéru (ang. hardware). Radíme sem všetko – od súčiastok, ktoré bežne nevidíme, napríklad grafická a zvuková karta, až po tie viditeľné, vďaka ktorým vieme počítač ovládať, napríklad myš, klávesnica alebo tie, ktoré vieme k počítaču pripojiť, napríklad tlačiareň.
Každá z týchto súčiastok potrebuje pre komunikáciu s operačným systémom svoj ovládač, aby mohla správne fungovať. Ovládač taktiež poskytuje rozhranie medzi zariadením a prípadným programami, ktoré ho používajú. Zjednodušene, ak si spustíte aplikáciu pre videohovor, ako napríklad Skype, táto použitím ovládačov spustí vašu kameru, mikrofón a reproduktory.
Prečo by ma mali ovládače zaujímať?
Je pravda, že ovládače nepotrebujú koncového užívateľa, aby ich spúšťal, a svoju činnosť vykonávajú často bez vedomia užívateľov. Operačné systémy ako Windows štandardne obsahujú ovládače pre bežné zariadenia, ako klávesnica a myš, a pri externých zariadeniach, ako webkamera alebo tlačiareň, sa nainštalujú automaticky. Ich aktualizácia býva taktiež súčasťou aktualizácie samotného operačného systému. V istých prípadoch sa však môže stať, že aktualizácia neprebehne a zariadenie používa starší ovládač, ktorý môže byť časom nekompatibilný so systémom. To môže viesť k zdanlivej nefunkčnosti zariadenia. Opačným prípadom je aktualizácia ovládača v prípade staršieho zariadenia, pre ktoré už výrobca ovládač nevytvára. Posledný funkčný ovládač sa tak nahradí síce aktuálnejšou verziou od výrobcu, táto však už nevie ovládať staršie zariadenie.
V oboch prípadoch je potrebné pozrieť sa na ovládače zblízka a buď ich manuálne aktualizovať alebo inštalovať tú správnu verziu.
Manuálna aktualizácia
Ak sa vám teda stane, že zariadenie v počítači prestane pracovať skúste manuálnu aktualizáciu podľa nášho obrázkového návodu:
1. Klikneme na vyhľadávanie v ľavom dolnom rohu obrazovky vedľa tlačidla „Štart“ a napíšte slovo Panel alebo Ovládací panel. Následne kliknite na ikonku Ovládacieho panela vyššie.
2. V okne, ktoré sa nám otvorí, je potrebné v pravom hornom rohu nad ikonami kliknúť na „Zobraziť podľa: Kategória“. Zobrazí sa malé rolovacie menu, kde klikneme na možnosť „Malé ikony“.
3. Na nasledujúcej obrazovke vyhľadáme ikonku s názvom „Správca zariadení“, na ktorú klikneme.
4. Keď sa nám otvorí správca zariadení, stačí už len nájsť zariadenie, pre ktoré chceme aktualizovať ovládač. Klikneme naň pravým tlačidlom myšky, čo nám otvorí malé menu, kde nájdeme položku „Aktualizovať ovládač“.
5.V poslednom kroku už len zvolíme možnosť „Automaticky vyhľadať aktualizovaný softvér ovládača“, čím počítač automaticky vyhľadá aktuálnu verziu ovládača a nainštaluje ju.
Inštalácia staršej verzie:
Inštalovať staršiu funkčnú verziu ovládača pre starší hardvér môže byť občas problematické, keďže je často potrebné vedieť presný názov a typ zariadenia. Vo všeobecnosti býva tento problém hlavne pri starších, ale funkčných tlačiarňach. Presný názov však vieme zistiť aj v počítači, ak bolo zariadenie predtým nainštalované.
1. Zopakujeme predchádzajúci prvý krok a nájdeme „Ovládací panel“.
2. Tentokrát stačí zobrazenie ovládacieho panela, nebudeme meniť zobrazenie na malé ikony. Namiesto toho klikneme priamo na „Hardvér a zvuk“.
3. Na tejto obrazovke vyberieme „Zariadenia a tlačiarne“, čo nás dostane do ďalšieho okna, kde vidíme naše nainštalované tlačiarne. Zapíšeme si názov svojej tlačiarne, ktorú používame (aktuálna primárna tlačiareň má na svojej ikonke zelený krúžok so symbolom kvačky, ako môžeme vidieť na obrázku).
4. Následne je potrebné zadať do vyhľadávača (Google) názov vašej tlačiarne plus slovo „driver“ (ovládač). Oficiálna stránka výrobcu priamo s odkazom na ovládače bude medzi prvými 5timi odkazmi. Záleží, samozrejme, od výrobcu hardvéru ako vyzerá ich domáca stránka, ale zvyčajne by ste mali vidieť obrázok vášho zariadenia a popis k nemu. Na stránke treba pohľadať sekciu Drivers (prípadne Downloads), kde by mal byť zoznam vypísaných ovládačov dostupných na stiahnutie.
5. Ak sme našli ovládač, na stiahnutie stačí dvojité kliknutie na príslušný súbor, čo by malo spustiť štandardnú inštaláciu.