Operačné systémy

Windows alebo macOS?

Hoci trhu s operačnými systémami jednoznačne dominuje operačný systém od spoločnosti Microsoft, jeho hlavný konkurent, Apple, je v súčasnosti na vzostupe.

Počiatky systému macOS sú v roku 1984 a sú spojené s jeho predchodcom MacOS, pôvodným operačným systémom pre počítače Macintosh. Svojho konkurenta, Windows, predbehol o jeden rok. Z tohto dôvodu systém Windows 1.0 z roku 1985 býva dokonca často obviňovaný z toho, že len okopíroval výzor a funkcionalitu MacOS.

Nasledujúce roky však popularita Windows-u medzi používateľmi raketovo rástla. Ešte aj dnes, o vyše 30 rokov neskôr, je podľa odhadov postavenie Windows-u na celosvetovom trhu osobných počítačov na úrovni takmer 90tich percent.

S príchodom 21.storočia však začínajú produkty od firmy Apple zažívať svoju renesanciu a rovnako je na tom aj ich operačný systém.

Ktorý zo systémov je teda lepší?

 

Windows – starý dobrý klasik

 

S najväčšou pravdepodobnosťou aj tento článok čítate na počítači, ktorý používa ako operačný systém práve Windows. Stretol sa s ním každý jeden užívateľ, či už sa jedná o ľudí používajúcich počítač pre pracovné účely, hranie hier alebo jednoduché surfovanie po webe.

Používať ho na určitej úrovni zvládne každý, od úplného laika, až po expertov pracujúcich v priemysle informačných technológií. Keďže Windows prichádza dnes predinštalovaný na väčšine počítačov, robí to z neho automatickú prvú voľbu pre používateľov. Väčšina zákazníkov, ktorí chcú používať iný operačný systém, dokonca ani neodinštaluje Windows, ale alternatívny systém nainštaluje po jeho boku.

 

Najviditeľnejšia črta ostatných verzií systému Windows (od Windows 95 a NT 4.0) je tzv. pracovná plocha (desktop) a typické užívateľské rozhranie (shell). Rozhranie systému Windows však umožnilo obrovskú zmenu v spôsobe, akým ľudia a počítače navzájom komunikujú. Aj ľudia, ktorí majú len veľmi málo skúseností s počítačmi, sa dokážu v tomto rozhraní rýchlo zorientovať a vykonávať aj zložitejšie úlohy. Náročnejším užívateľom umožňujú verzie systému Microsoft Windows nastavovať veľké množstvo parametrov, buď prostredníctvom príkazového riadku alebo programovo pomocou skriptovania.

 

Windows taktiež ponúka balík služieb Microsoft Office, ktorý obsahuje napríklad textový editor Word, tabuľkový editor Excel alebo editor prezentácií PowerPoint. Za služby si však treba priplatiť.

Výhodou Windows-u je aj fakt, že väčšina softvéru tretích strán sa zameriava priamo naň.

Za nevýhodu v tomto smere sa dá považovať to, že väčšinu programov, ktoré užívateľ mieni na svojom PC využívať, si musí zabezpečiť a nainštalovať sám. Jedná sa hlavne o rôzne editory na úpravu videí, fotografií alebo zvuku.

 

Čo sa týka hardvérovej náročnosti, väčšina distribúcií Windows-u sa uspokojí aj s naozaj minimálnymi požiadavkami. Tento operačný systém je tak možné nainštalovať a používať aj na výkonnostne slabších zariadeniach, ako netbooky alebo tablety. Za zmienku určite stojí aj jeho využitie v netradičných zariadeniach, ako napríklad headsety virtuálnej reality alebo najmenší masovo produkovaný počítač na svete Raspberry Pi. Výhodou je teda určite variabilita zariadení, na ktoré je možné Windows nainštalovať. Na druhú stranu, pre jeho úplne optimálne využitie je v konečnom dôsledku stále lepšie, ak váš stroj má vyšší výkon ako požadované minimum.

 

 

macOS – pre tých, čo sa chcú odlíšiť

 

Ak sme spomínali, hoci pôvodný, systém MacOS pre Macintosh bol uvedený na trh v roku 1984, aktuálny a súčasný operačný systém macOS od firmy Apple je verejnosti dostupný od roku 2001 a pomerne donedávna bol využívaný širšou verejnosťou hlavne v USA.

Na starom kontinente začal záujem oň narastať, hlavne s predstavením prvých iPhonov v roku 2007.  V danej dobe naberal popularitu hlavne z dôvodu bezpečnosti, keďže bol známy predovšetkým ako systém, na ktorý neexistujú vírusy. Pravda je však trochu iná. Keďže percento používateľov macOS je oveľa nižšie, ako v prípade Windows-u, zameriava sa naň skutočne malá časť hackerov. Posledné roky sa však situácia začína meniť. Exkluzivita značky Apple, spojená s vyššou cenou, spôsobila zvýšený záujem o ňu zo strany ľudí pracujúcich na vyšších manažérskych pozíciách, politikov a riaditeľov spoločností. Cenné dáta uložené v ich laptopoch sú pre kriminálne živly pohybujúce sa v kyberpriestore rozhodne veľkým lákadlom. Riziko vírusu alebo badware teda dorazilo aj na macOS a jeho užívatelia by rozhodne nemali podceňovať zabezpečenie svojich strojov, rovnako ako používatelia Windows-u.

 

Aké výhody teda tento systém ponúka? Hoci nováčikovi sa na prvý pohľad jeho prostredie môže zdať mätúce, nie je žiaden problém si naň v priebehu používania veľmi rýchlo zvyknúť. Istou výhodou je, ak používateľ vlastní iný výrobok od Apple napríklad smartfón iPhone. V takom prípade určite nemá problém zorientovať sa v ikonkách, ktoré spozná rýchlejšie, keďže väčšina zariadení tejto firmy využíva operačné systémy založené na rovnakom vzhľade.

Ďalšou výhodou tohto systému je tiež fakt, že už v základnom balíku obsahuje obrovskú ponuku veľmi výkonných nástrojov. Základný softvér na denné užívanie, kam zaradíme napríklad e-mail alebo prehliadač Safari, obsahuje zaujímavé komunikačné nástroje, či už je to jednoducho pomenovaný nástroj Messages (Správy) alebo FaceTime pre videohovor.

Hudobný prehrávač a knižnica v jednom, iTunes, je taktiež príjemnou vychytávkou, vďaka ktorej je priam nemožné stratiť prehľad vo svojom hudobnom repertoári. Nájde sa tu aj obdoba nástrojov Office, kam patria Pages (Word), Numbers (Excel) alebo KeyNote (PowerPoint). Tieto síce nie sú tak efektívne, ako ich protiklady, sú však zadarmo.

Pre skutočných fajnšmekrov môže byť macOS lepšou voľbou práve vďaka nástrojom iMovie na úpravu videa alebo GarageBand na tvorbu hudby. Ani jeden z týchto programov nemá v základnej ponuke Windows-u svoj ekvivalent a najlepšia správa je, že sú, samozrejme, zadarmo.  Apple teda ponúka značnú časť softvéru, ktorú si musia užívatelia Windows-u inštalovať od tretích strán, priamo so svojím operačným systémom. Je preto možné (aj keď značne nepravdepodobné), že na svoj Mac nebudete musieť nikdy nič inštalovať. Aké má teda tento systém nevýhody?

MacOS na rozdiel od svojho konkurenta je značne náročný na výkon hardvéru. Taktiež použitie mimo hardvéru od Applu je takmer nemožné. A teda, zatiaľ, čo nainštalovať Windows na MacBook alebo iMac nie je žiaden problém, opačný prípad je skôr zriedkavou raritou. Iste, dá sa experimentovať s rôznymi virtuálnymi prostrediami, maximálny potenciál tohto systému však využijete iba na zariadeniach Apple. Je nutné tiež povedať, že sa nemusí jednať práve o nevýhodu, skôr o budovanie exkluzivity.

 

 

Ktorý je teda lepší?

 

Ako v mnohých veciach, aj v tomto prípade, sa nedá hovoriť o jednoznačnom víťazstve jedného z operačných systémov. Každý má svoje výhody a nevýhody a ,samozrejme, záleží len na užívateľovi a jeho potrebách, aby sa rozhodol pre svojho favorita. Windows ponúka rokmi overenú kvalitu a vybudované povedomie, ktoré bude ešte dlho ťažké prekonať, keďže je často tou prvou možnosťou, ktorú užívatelia poznajú. Naopak macOS sa začína profilovať ako exkluzívny operačný systém, ktorý využijú skôr ľudia pracujúci v rôznych umeleckých odvetviach. Je teda potrebné dobre zvážiť svoje potreby, na ktoré chceme počítač využívať.