Je to niekoľko týždňov, čo spoločnosť O2 spustila prvý väčší verejný test 5G siete na Slovensku, zatiaľ vo vybraných lokalitách v rámci hlavného mesta Bratislavy. Prvenstvo medzi operátormi prevádzkujúcimi tento typ siete u nás patrí však operátorovi 4ka, ktorá spustila svoje prvé dva vysielače v Banskej Bystrici ešte v lete roku 2019. Tieto však zatiaľ slúžia hlavne na testovacie účely.
Prvé telefóny a počítače podporujúce tento druh siete pomaly, ale isto prenikajú na trh a spolu s nimi aj informácie o tom, čo to 5G vlastne je. Na popularite tiež znovu naberajú mýty, ktoré sa zvyknú vynárať a obmieňať už desaťročia. Medzi ne pribudli aj novinky, ako napríklad správa zo začiatku tohto roka šíriaca paniku v podobe informácie, že novo inštalované vysielače 5G „rozširujú“ vírus Covid-19, čím prispievajú k súčasnej pandémii. Dôsledkom podobných konšpiračných správ bolo, napríklad, verejné vyčíňanie a podpálenie 77 vysielačov vo Veľkej Británii.
Pozrime sa, teda, v nasledujúcich riadkoch spoločne na túto tému a vysvetlime si, čo to 5G skutočne je a čo to pre nás znamená do budúcnosti.
Čo to je 5G?
Zjednodušene by sme mohli povedať, že sa jedná o nový druh mobilnej siete. Hoci história mobilných sietí začína v 80.rokoch, prvé teoretické práce o možnosti bezdrôtovej komunikácie boli vypracované už začiatkom storočia, napríklad aj slovenským rodákom Jozefom Murgašom v roku 1904, teda v čase, kedy ľudia bežne na prepravu používali konské záprahy.
Prvá sieť, teda 1G, vznikla v roku 1979 v Japonsku a dokázala preniesť analógový hlas. Nasledovala ju v roku 1991 sieť 2G, ktorá, na rozdiel od svojej predchodkyne, predstavila nielen digitálny hlas, ale aj prenos dát, SMS a tiež pomocné dáta, ako napríklad dátum a čas. Systém 2G bol následne rozšírený o dátovú komunikáciu používajúcu prepínanie paketov, občas neoficiálne nazývaný aj „2.5G“.
3G, ktoré má zrejme väčšina z nás ešte stále v živej pamäti, počiatkom nového milénia priniesla možnosť internetu v telefóne. Tú nakoniec vystriedala súčasná 4G, ktorá nastolila éru mobilného širokopásmového pripojenia. Ako teda z histórie vidíme, záhadná skratka 5G označuje piatu generáciu siete a všetky jej predchodkyne k tomuto momentu viedli.
V čom je teda 5G iná? Vďaka vysokej rýchlosti, vynikajúcej spoľahlivosti a zanedbateľnej latencii sa rozšíri 5G mobilný ekosystém do nových sfér. 5G môže v budúcnosti ovplyvniť každé odvetvie súčasného sveta. Bezpečnejšia diaľková doprava, vzdialená zdravotná starostlivosť, či presné poľnohospodárstvo. To je len malý výpočet výhod, ktoré môže priniesť budúcnosť tejto siete. Ako? Predstavme si napríklad diaľkovo ovládanú dopravu. Transport vozidiel bez vodičov, ktoré budú môcť byť vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu a krátkej odozve ovládané z pohodlia domova. 5G má skutočne potenciál zmeniť radikálne náš svet. Definitívnou prednosťou 5G je, že bolo nadizajnované pre tzv. budúcu kompatibilitu, teda schopnosť podporovať služby, ktoré dnes ešte ani neexistujú.
Ako využijem 5G?
Pre začiatok bude určite príjemnou zmenou násobne vyššia rýchlosť prenosu dát. Kým teraz dokáže mobil v 4G sieti sťahovať dáta z internetu na úrovni 10 – 100 Mbit za sekundu, v 5G sieti to dokáže na úrovni 1 – 10 Gbit za sekundu, čo je až stonásobný rozdiel. Pre priblíženie, ak teraz sťahujete súbor o veľkosti približne 2GB, v ideálnych podmienkach 4G siete by to malo trvať približne 5 minút. V 5G sieti to bude trvať zhruba 5 sekúnd. Krátka odozva taktiež znamená, že ak na obrazovke na niečo kliknete, reakcia je okamžitá.
Budúcnosť využitia tejto siete v domácnostiach zatiaľ leží v hlavách vynálezcov.
Je 5G nebezpečné?
Ako sme spomenuli už v úvode, s príchodom novej siete začínajú byť znovu populárne internetové mýty o škodlivosti rádiových vĺn. Dôležité je slovko znovu, pretože podobné správy prichádzali takmer s každou novou generáciou mobilných sietí. Aj keď 5G znamená technologickú novinku, pásma na ktorých bude možné 5G šíriť nie su vôbec nové. V uplynulom roku prebehla na Slovensku aukcia na kľúčové frekvencie 700 MHz, 900 MHz a 1800 MHz. Všetky tieto pásma sú už niekoľko desaťročí súčasťou našich životov, bez dokázateľného vplyvu na naše zdravie.
Ďalším často spomínaným ohrozením zdravia by malo byť „nadmerné žiarenie“ spôsobené budovaním základňových staníc pre 5G priamo v miestnostiach a budovách, kde žijeme. Kým teraz majú mobilní operátori svoje antény rozmiestnené v exteriéri, infraštruktúra siete budúcnosti bude musieť byť zmenená. Rádiové vlny používané v 4G sieti sa totiž skladajú z mikrovĺn, zatiaľ čo 5G bude využívať takzvané milimetrové vlny, označované aj ako mmWave. Táto frekvencia taktiež nie je ničím novým, prvé výskumy milimetrových vĺn boli vykonané ešte v 19.storočí. Zatiaľ sa však jedná o pomerne nevyužívanú technológiu, keďže šíreniu týchto vĺn vadia nielen pevne prekážky, ako steny, ale napríklad aj vlhkosť v prípade sneženia alebo dažďa. Vidíme teda, prečo je potrebné, aby boli vysielače pracujúce v tomto pásme v priestore blízko seba. A aký je vplyv milimetrových vĺn na naše zdravie? V skutočnosti toto žiarenie nedokáže preniknúť nielen cez naše oblečenie, ale dokonca ani skrz našu pokožku.
Záverom teda zhrňme, že hoci 5G prináša nový druh komunikácie, nijako výrazne nenavýši elektrosmog, v ktorom už v súčasnosti žijeme. Ľudia však od nepamäti mali strach z nových technológií. Podobným terčom hrôzostrašných mýtov boli nielen predchodcovia 5G, ale napríklad aj samotné elektrické vedenie, mikrovlnky, televízia či rádio.
Z osobnej skúsenosti si spomínam na jedného známeho, ktorý ma raz poprosil o spojazdnenie wifi u jeho mamy. Pri príchode k nej som zistil, že hoci wifi vysielalo, nebolo možné pripojiť sa na internet a tento stav pretrvával niekoľko mesiacov. Problémom bola zlá konfigurácia. Po chvíľke nastavovania som router správne nastavil a internet bol opäť po niekoľkých mesiacoch dostupný. Prekvapivou reakciou bola poznámka od pani, že teraz bude musieť na noc router vypínať. Keď som sa opýtal, prečo by to malo byť zrazu potrebné, povedala, že je to preto, že teraz začal router ,,žiariť“. Akékoľvek moje vysvetlenia, že ,,žiari“ rovnako ako žiaril doteraz, akurát teraz je možné pripojiť sa na internet, nepadli, žiaľ, na úrodnú pôdu a pani vypína na noc router doteraz, pretože tak lepšie spí.
Ako vidíme, nových technológií sa nie je vždy potrebné báť. Práve naopak, je potrebné snažiť sa ich pochopiť, aby sme ich následne vedeli využiť v náš prospech.